Áprilisban egy újabb változással szembesülhettek az Amazon eladók: az FBA restock limiteket az ASIN-ok helyett a készletkapacitás szintjén határozzák meg. Az Amazon restock limit kapcsán az utóbbi időben több kérdéssel is találkoztam, ezért úgy gondoltam, hogy a fontosabb tudnivalókat összeszedem nektek egy cikkben is. Lássuk!
Mi indokolja az Amazon restock limit rendszerének megváltoztatását?
2020. júliusában az Amazon bevezette az ASIN-szintű mennyiségi korlátozásokat az FBA termékekre vonatkozóan az ellátási lánc problémáira hivatkozva a COVID-19 járvány miatt. Ebben a közleményben a globális online piactér azt is megjegyezte, hogy újabb változásokra lehet számítani az év végi csúcsidőszak felé közeledve.
A hivatalos állásfoglalás szerint az új restock limithez kapcsolódó szabályt az eladók visszajelzéseire reagálva vezette be az Amazon, és az úgy lett kialakítva, hogy nagyobb rugalmasságot biztosítson a készletkezelésben. „Meghallgattuk az észrevételeket, és folyamatosan fejlesztjük irányelveinket, programjainkat a termékek jobb befogadása és tárolása érdekében.” – nyilatkozta az Amazon.
Mi alapján döntenek a restock limitről?
A restock limitet ezentúl a múltbeli és az előrejelzett értékesítések alapján határozzák meg. Ez azt jelenti, hogy a jövőben a termékutánpótlás elvileg soha nem lesz túl kicsi vagy túl nagy, ami könnyebbséget jelenthet az eladók számára.
A maximális szállítási mennyiséget a megengedett legnagyobb készletszint mínusz a kihasználtság határozza meg. A félreértések elkerülése érdekében: a kihasználtság magában foglalja a készletet, továbbá az összes bejövő szállítmányt, beleértve a Working, In Transit vagy Receiving státuszt.
Az Amazon azt állítja, hogy folyamatosan értékelni fogják az eladók kapacitását a restock limit minél pontosabb kiigazítása érdekében, hogy a vállalkozásokat a leghatékonyabb módon támogathassák.
A függőben lévő szállítmányok esetében egyébként a korábbi rendszer szerint járnak el, vagyis az ASIN alapú mennyiségi korlátot veszik figyelembe.
Hogy néz ki ez a gyakorlatban?
Ha növelni szeretnéd a restock limitet, annak nem az az egyetlen módja, hogy többet értékesítesz. Növelned kell a kihasználtságot az eladási arány emeléséhez. Érdemes figyelmedet a „Days of stock”-ra (mióta van készleten) irányítani, ami akkor kerül kiszámításra, amikor egy tétel hozzáadódik egy küldeményhez – vagyis NEM akkor, amikor eléri az FBA raktárat.
Ha havonta 3000 darabot adsz el – az összes SKU-t beleértve – és 6000 egységnyi készletet tartasz, akkor nagyjából 60 napos készlet áll rendelkezésedre. Ez hozzávetőlegesen 60-80%-os kihasználtságot jelent. Ezt csökkentsd 30 napra, így 15-25%-os kihasználtságot érhetsz el (becslések alapján).
A változtatások tükrében növelned kell a forgalmadat azáltal, hogy gyakrabban küldesz el kisebb mennyiségeket az árukészletből. Tégy meg mindent annak érdekében, hogy lerövidüljön az idő egy tétel szállításra adása és az Amazonnál történő check-in között. Továbbá próbáld meg a teljes mennyiséget bejövőben tartani és ahogy fentebb is írtam, kalkulálj 30 napos (vagy ehhez közelítő) készlettel! Végül, de nem utolsó sorban, távolítsd el, vagy add el a felesleges készletet!
Mit mondanak az Amazon FBA eladók?
Az eladó közösség reakciója alapján az látszik, hogy vegyes érzések uralkodnak a közelmúltbeli Amazon restock limit változással kapcsolatban.
Amit innen üzenek neked: ne pánikolj! Az Amazon folyamatosan módosítja az irányelveket az eladói és az ügyfélélmény optimalizálása érdekében, ezt már megszokhattuk. Bár a változás elsőre ijesztő lehet, a rugalmasság továbbra is elengedhetetlen azok számára, akik sikeresek szeretnének lenni a piactéren.
Ha további kérdéseid merültek fel a restock limittel kapcsolatban, keress bizalommal elérhetőségeim bármelyikén!
Ha pedig úgy érzed, eljött az ideje, hogy belekezdj az Amazon bizniszbe, ingyenes minikurzusom beavat az Amazon wholesale alapjaiba!